
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 19.8 mm |
| Width | 24 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -35 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 12.2 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 1000 V (1 kV) |
| RoHS | Compliant |
| Manufacturer Package Identifier | DF22-2P-7.92DS(35) |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Tin |
| Pitch | 7.92 mm |
| Current Rating | 25 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Number of Contacts | 2 |
| Connector Type | Header, Male Pin |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Fastening Type | Latch |
| Housing Color | Beige |
| Contact Mating Length | 8.9916 mm |
| Mating Post Length | 9 mm |
| Contact Voltage Rating (AC) | 1 kV |
| Contact Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Termination Post Length | 3.7 mm |
| Contact Pitch | 7.92 mm |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
